Hoşgeldiniz
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Hoşgeldiniz

<<>>

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

1/3 Tutku Oranı

YazarMesaj
Eliza
Admin
Eliza

Nerden : hayat\\\'ta ya tozu duman\\\'a katarsın, yada tozu duman\\\'ı yutarsın,.

1/3 Tutku Oranı Empty
MesajKonu: 1/3 Tutku Oranı   1/3 Tutku Oranı EmptyÇarş. Haz. 18, 2008 2:33 am

Çocukların istedikleri oyuncakları içeren uzun listeleri, annelerin ise uzun “yapılacaklar” listeleri vardır. Parasal endişelerimizi bir yana bırakabilirsek, çocukların yaşgünleri ya da başka bir özel gün için istedikleri oyuncaklar hakkında konuşmalarını dinlemek heyecan vericidir. Çocuğunuzun hiç “Yeni bir tren seti almalıyım” ya da “Yeni bir bebeğe ihtiyacım var” dediğini duydunuz mu? Onların birşeye neden ihtiyaç duyduklarını anlattıklarını dinlemiş olabilirsiniz; ama genellikle, siz onlara anlattıktan sonra, o oyuncağa ihtiyaç duymazlar. Çocuklar, istedikleri oyuncak için kalpten gelen bir tutkuyla işe başlarlar ve bu tutku, yalnızca hediyelerini açtıkları o özel güne kadar artar.

Peki siz “yapılacaklar” listeniz hakkında kendinizi tutkulu hissetseniz ne olurdu? Bu durum, gününüzü nasıl değiştirirdi? Bu fikre şu anda gülüyor olabilir ve zihninizde, kendini çamaşır, ev işi ve bir iş için bir yere gitmek konusunda tutkulu hissetmenin imkânsız olduğunu mantığa vurmaya çalışabilirsiniz. Bir an için eski inançlarınızı bir kenara bırakmanızı ve yeni bir paradigmayı düşünmenizi talep edeceğim. 3′e 1 tutku oranı, yaşamınızdaki her üç “yapmak istediğiniz” şey için tek bir “yapmanız gereken” şey bulunduğunu ifade eder. Açıklayayım.

Bir parça kağıt alın ve bu hafta yapmanız gereken bütün işleri/aktiviteleri yazın. Listeniz, şuna benzeyebilir:

“Çamaşırı bitirmeliyim.”
“İşe gitmeliyim.”
“Bakkaliye alışverişi yapmalıyım.”
“Kuru temizlemeciye gitmeliyim.”
“Kızları dans kursuna götürmeliyim.”
“Akşam yemeğini pişirmeliyim.”
“Yerleri silmeliyim.”
“Faturaları ödemeliyim.”

Bütün bunları yazarken enerjinize dikkat edin. Tahminimce, bir tür zorunluluk, enerji eksikliği ve muhtemelen korku hissediyorsunuz. “-meli/-malı” ekleri, bir iş ya da aktiviteye yönelik düşük seviyeli taahhüdü belirtir. Yaklaşık %26-50 oranında bağlılık hissedersiniz. Bu da söz konusu iş için enerjinizin yarısını, belki de daha azını kullandığınız anlamına gelir.

Şimdi kağıt parçanızı çevirin ve bu hafta yapmak istediğiniz bütün işleri/aktiviteleri yazın. Annelere bu soruyu sorduğumda aldığım tipik yanıtlar şunlar oluyor:

“Uyumak istiyorum.”
“Kitap okumak istiyorum.”
“Alışveriş yapmak istiyorum.”
“Masaj yaptırmak istiyorum.”
“Kız arkadaşımla öğle yemeğine çıkmak istiyorum.”
“Güzel bir film izlemek istiyorum.”

Yaşamımızda birşey istediğimizde, söz konusu fırsat konusunda heyecan duyarız. Enerjimiz yüksektir ve işe/aktiviteye fazlasıyla bağlanmışızdır. Başarı ihtimali de yüksektir.

Peki, yaşamınızda 3′e 1 tutku oranını kullanmanızı engelleyen nedir? Anneler, yapmak istedikleri işleri/aktiviteleri daha sık yapamamalarının nedeni olarak genellikle suçluluk duygusunu ve zamanı gösterirler. Ben ise daha sağlıklı bir ölçüm için bir başka nedeni ortaya süreceğim: tutum.

Suçluluk Duygusu
Bazı anneler, istedikleri şeyi yapmak konusunda suçluluk duyarlar. Ailenizin ihtiyaçlarını karşılamak ile kişisel ihtiyaçlarınızı beslemek arasında sağlıklı bir denge kurmuşsanız, neden suçluluk duymak zorunda olasınız ki? İyi bir anneyi oluşturan unsurlar hakkındaki inançlarınız neler? “Annelik” tanımınız, sahip olduğunuz her şeyi başka herkese fedakâr bir biçimde vermeniz gerektiğini mi söylüyor? Öyleyse, şunu unutmayın; kendinizi yeniden doldurmak için zaman ayırmıyorsanız, varınızı yoğunuzu veremezsiniz.

Zaman
Zamanımızın yaşamlarımıza hükmetmesine izin verirsek, hükmedecektir. Zamanımızın kontrolü bizdedir ve zamanımızı nasıl kullanacağımızı seçme gücüne sahibiz. Yaşamlarımızda 3′e 1 tutku oranını kullanmak, yapmak istediklerimizi en az yapmak zorunda olduklarımız kadar özenle programlamak konusunda istekli olmamızı gerektirir.

Tutum
Hiçbirimiz zaman zaman tutum ayarlaması yapmamız gerektiğini kabul etmek istemeyiz; ama bunu hepimiz yaparız. Yapmak zorunda olduklarımız hakkında tutumumuzu değiştirmek, bu işleri/aktiviteleri yapmak istediklerimize çevirebilir ve 3′e 1 tutku oranını çok daha kolaylaştırabilir. Çamaşır yıkamak istiyorum ki yarın hepimizin temiz iç çamaşırları olsun. Yerleri silmek istiyorum; çünkü, temiz yerlere bakmaktan zevk alıyorum. Bazen tutum ayarlaması, enerjimizi değiştirmek için farklı birşey yapmamızı gerektirir. “İşe gitmek istiyorum; çünkü, yaptığım işi seviyorum” demeniz için ne yapmanız gerekir? Sevdiğiniz bir müziği dinlemek, ev işine yönelik bakış açınızı nasıl değiştirirdi?

Bir keresinde bir anne bana inanmayan gözlerle baktı ve sordu: “Yaşamınızda gerçekten her yapmanız gereken iş için üç yapmak istediğiniz iş var mı?” Yanıtım, gayet net bir EVET idi. Öyle olmadığında ise tutumumu değiştirmeye çalışırım.

kaynak: marjinal.com.tr
http://kuaforcuyuz.niceboard.net

1/3 Tutku Oranı
1 sayfadaki 1 sayfası